Blog WjemŻyjemy w czasach kompletnego pomieszania pojęć. Czy tłuszcze zwierzęce są zdrowe? Czy węglowodany są konieczne do życia? Czy można jeść jajka? Czy błonnik pomaga się wypróżniać? Na każdy temat znajdziesz wiele sprzecznych ze sobą odpowiedzi - w dodatku firmowanych przez szacowne autorytety. Dlatego najlepiej samemu drążyć, dowiadywać się, próbować zrozumieć. Tu możesz sprawdzić, co o rozmaitych zagadnieniach związanych z żywieniem myśli WJEM. Staramy się rozumować trzeźwo, prosto i odpowiedzialne. Nie ulegać ideologiom i modom. Wierzyć w naukę - bo nauka to podstawa. Zachowujemy jednak ostrożność i sceptycyzm, ponieważ we współczesnej nauce wyniki często zależą przede wszystkim od tego, kto finansuje zamówione badania…
Życzymy ciekawej lektury!

Nie słuchaj argumentów, teorii, przekonań. Naszych też nie. Weź sprawy we własne ręce.
Przyzwyczailiśmy się do frazesów typu: dieta musi być zbilansowana. Ładnie brzmi, prawda? I logicznie. W końcu umiar jest w życiu najważniejszy. Warto jednak zauważyć, że przez setki tysięcy i miliony lat kiedy ludzie i ich przodkowie zamieszkiwali naszą planetę, to zbilansowanie nie wyglądało tak, jak chcieliby dzisiejsi orędownicy dietetycznej równowagi. Przed początkami rolnictwa (10-12 tysięcy lat temu) ludzie jedli przede wszystkim tłuste mięso, trochę korzonków i owoców leśnych.
Przeczytaj więcej

Lęk i depresja: choroby duszy?
A może nie tylko o duszę tu chodzi? Zmiany nastroju spowodowane zmianą diety pozwalają żywić nadzieję, że tym co jemy możemy skutecznie wspomagać psychoterapię.
Przeczytaj więcej

Czy tak już trzeba zawsze, do końca życia? A co jeśli popełni się odstępstwo, czy wtedy już koniec?
Luigi prowadzi hotel na wybrzeżu amalfitańskim, malowniczo położony na zboczu stromo opadającym prosto do morza. Żeby przejść jednego z dolnych pokoi na samą górę, na poziom ulicy, trzeba się porządnie nasapać. Ale tam, na górze, jest nagroda - niewielka restauracja z obłędnym widokiem na wodę.
Przeczytaj więcej

Co szkodzi - tłuszcz czy cukier?
Bez cukru możemy żyć. Bez tłuszczu nie. Dlaczego tej prostej prawdzie tak ciężko przebić się do świadomości społecznej? Dlaczego wciąż obwiniamy tłuszcz o wszystko, co najgorsze?
Przeczytaj więcej